Două victorii din două posibile pentru baschetbaliste

Tiffany Brown: 18 puncte, 9 intercepţii şi 8 pase decisive

Baschetbalistele de la CSM U Oradea au început cu dreptul sezonul, câştigând al doilea joc. După 63-59 la Cluj, cu Universitatea, orădencele au dispus vineri seară de Galactica Braşov, după un joc care nu i-a ridicat prea mari probleme. După un prim sfert destul de echilibrat, în care, în primele patru minute s-au marcat doar patru puncte, scor 2-2, orădencele au făcut legea pe teren.

Au intrat la pauză cu un avantaj consistent: 36-24, pe care l-au mărit în sfertul trei la 50-28. Elevele Adrianei Niculescu au mai slăbit ritmul abia în ultimele minute, nereuşind decât nouă puncte în ultimul sfert, dar victoria era de mult asigurată.

Cea mai bună jucătoare de pe teren a fost Tiffany Brown, care a fost protagonista unor faze superbe. Nici conaţionala sa Aisha Barkley n-a avut o evoluţie tocmai rea, însă mai trebuie să treacă timp până va intra cu adevărat în angrenajul echipei. Jucătoare de gabarit, Barkley a impresionat în lupta sub panou.

Într-un alt meci din cadrul etapei a doua, ICIM Arad a învins cu 87-37 pe Universitatea Cluj.

CSM U Oradea - Galactica Olimpia Braşov 65-53

Scorul pe sferturi: 15-13; 21-11; 20-12; 9-17;

CSM U Oradea: Ioana Gavra 12, Alexandra Gherle 2, Loredana Ulica 4, Aisha Barkley 14, Oana Sărăcuţ, Edith Sabău, Carla Ţigan 2, Ada Vlaicu 9, Mihaela Adi 2, Anda Muscă 2, Tiffany Brown 18. Antrenor: Adriana Niculescu.

Galactica Olimpia Braşov: Andra Hass 8, Maria Plumb 2, Aisha Ali, Ozana Mărginean 6, Cristina Ciobanu 9, Andreea Sinka 10, Reka Domokos 1, Raluca Ungureanu 12, Hana Demeter 5. Antrenor: Magdalena Jerebie.

Arbitri: Gabriela Iştvan şi Daniel Tarţa. Comisar de coc: Takacs Karloy.