FC Bihor a smuls un punct (şi) cu Gaz Metan CFR Craiova

Aşa cum antrenorul Ioan Petcu a prezis încă de joi, FC Bihor a reuşit să plece neînvinsă şi de la Motru, după partida cu Gaz Metan CFR Craiova. Orădenii au avut un debut foarte bun de meci şi au deschis scorul prin Raymond Lukacs, în minutul 7.

Craiovenii au preluat iniţiativa şi au egalat, relativ repede, în minutul 15, când Pascal a respins în faţă un şut de la distanţă, iar Buzărnescu a marcat din apropiere. După pauză, oltenii au reuşit să treacă în avantaj după o acţiune personală a lui Chivu care părtruns pe partea stângă şi a marcat cu un şut sec, pe lângă Pascal.

La 2-1, orădenii au atacat furibund în căutarea golului egalizator, iar stăduinţa lor a fost materializată de cel mai bun om de pe teren, Lukacs, care a reuşit dubla cu o execuţie care l-a lăsat fără replică pe portarul oltenilor.

După zece etape disputate, FC Bihor a strâns 11 puncte, dintre care şase pe teren străin şi numai cinci pe propria arenă.

Liga II. Etapa 10:

Drobeta Tr. Severin - FC Baia Mare 1-0 (0-0)
A marcat: Jenaru 62

Arieşul Turda - Jiul Petroşani 0-1 (0-0)
A marcat: M. Ilie 57

Minerul Lupeni - CFR Timişoara 1-1 (0-0)

Au marcat: Constantinescu 2, Caramarin 17, 32, Kalle 74, Fl. Manea 86

Gaz Metan CFR Craiova - FC Bihor 2-2 (1-1)

14. FC Baia Mare 9
15. Minerul Lupeni 8